Uşaqlarda qan xərçəngi üçün yeni risk faktoru aşkarlanıb
Uşaqlarda qan xərçəngi üçün yeni risk faktoru aşkarlanıbEkstrakorporal gübrələmə yolu ilə doğulan uşaqlarda uşaq leykemiyasının inkişaf riski daha yüksəkdir, lakin səbəb texnologiyanın özü deyil, yaşlı insanların buna müraciət etməsi ola bilər.
Milli.Az report.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "Daily Mail" məlumat yayıb.
Alimlər 8,2 milyondan çox uşağın məlumatlarını təhlil ediblər. Dondurulmuş embrionlardan istifadə edərək doğulanların qan xərçənginə tutulma ehtimalı təbii yolla doğulan uşaqlardan 61 % daha çox olub. Əgər embrionlar dondurulmasaydı, risk də daha yüksək idi: 41 %.
London İmperial Kollecinin reproduktiv endokrinologiya üzrə eksperti, tədqiqatda iştirak etməyən doktor Çanna Jayasena işin əhəmiyyətli bir məhdudiyyətini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, nəticələr valideynlərin yaşını nəzərə almaqla tənzimlənməlidir. Məsələ burasındadır ki, ekstrakorporal gübrələməyə ehtiyacı olan cütlüklər, adətən, təbii yolla uşaq sahibi ola bilənlərə nisbətən daha az sağlam və gənc olurlar. Yaşla yumurta və sperma keyfiyyəti azalır, mikrob hüceyrələrində mutasiyalar baş verir.
"Artıq məlumdur ki, yaşlı ana və ataların leykozlu, eləcə də Daun sindromlu uşaq sahibi olma ehtimalı bir qədər yüksəkdir", - ekspert qeyd edib.
"Daily Mail" qeyd edib ki, tədqiqat ekstrakorporal gübrələmə ilə qan xərçəngi riski arasında səbəb-nəticə əlaqəsini sübut etməyib. Bundan əlavə, yalnız leykozun nisbi riskinin artdığı aşkar edilib. Mütləq risk aşağı olaraq qalıb.