Uşaqların dişləri üçün ən zərərli qidalar - SİYAHI
Uşaqların dişləri üçün ən zərərli qidalar - SİYAHIİstənilən növ və tərkibli karamellər uşaq dişləri üçün ən zərərli məhsulların reytinqini üstələyir.
Milli.Az publika.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Qazeta.ru-ya üz-çənə cərrahı, implantoloq və periodontoloq Yuliana Romanova məlumat verib.
"İstehsalçılar təbii şirənin, təbii ləzzətlərin və konservantların olmaması səbəbindən bizi belə bir məhsulun faydalarına inandırmağa nə qədər çalışsalar da, ağızda karamelin uzun müddət qalmasının əsas aspektinə təsir göstərə bilmirlər. Belə bir məhsulun ən zərərli xüsusiyyəti, şirin məhsulun böyüklərə nisbətən daha az minerallaşmış diş minası ilə uzun müddət təması, bir tərəfdən konfetin tərkibindəki turşular və karbohidratlar səbəbindən birbaşa dağıdıcı təsir göstərir. digər tərəfdən, karamellərdə olan şəkər kariogen mikrofloranın qida mənbəyi kimi xidmət edir. Oxşar vəziyyət kofe və nuqada da müşahidə olunur", - deyə o, izah edib.
"İkinci zərərli məhsul qazlı içkilərdir. Sodanın zərəri baloncuklar və çox miqdarda şəkərlə bağlıdır. Çox aktiv karbon turşusunun parçalanması zamanı baloncuklar əmələ gəlir ki, bu da istənilən halda minaya dağıdıcı təsir göstərir, həmçinin minerallaşma proseslərini pozaraq ağız boşluğunun pH səviyyəsini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır. Sodanın digər bir xüsusiyyəti də mədə şirəsinin turşuluğunu artırmasıdır ki, bu da ağız mühitinə zərərli təsir göstərir.
Üçüncü kateqoriya məhsullar çipslər, krakerlər və yağlı peçenyelərdir. Onların tərkibində çox miqdarda asanlıqla fermentləşən karbohidratlar var ki, bu da qəbul zamanı tüpürcəyin remineralizasiya xüsusiyyətlərini azaldır. Digər bir xoşagəlməz xüsusiyyət, dişlərin hər bir boşluğuna "yapışmaq" və mümkün qədər uzun müddət orada qalmaq qabiliyyətidir. Buna görə də, bu cür xırtıldayan yeməkləri sevənlərin əksəriyyəti yalnız axşam dişlərini fırçalayanda onların varlığının izlərindən xilas olurlar", - ekspert vurğulayıb.
Y. Romanova qeyd edib ki, gecə yatmazdan əvvəl hər hansı yüksək karbohidratlı qida dişlərinizə zərərlidir:
"Bu zaman həm zərərli karamel, həm də sağlam sıyıq və ya kefir dişlərinizə zərər verə bilər. Gecələr tüpürcək miqdarı əhəmiyyətli dərəcədə azalır. Buna görə də, özünü təmizləmə funksiyası yaxşı yerinə yetirilmir və qida qalıqları vəziyyəti açıq şəkildə yaxşılaşdırmır. Məhz bu səbəbdən bir stəkan "sağlam" mayalanmış bişmiş süddən sonra da yatmazdan əvvəl dişlərinizi yaxşıca fırçalamaq lazımdır.
Turşulu qidalar və içkilər də zərərlidir. Söhbət təkcə "kislorot" konfeti kimi həddindən artıq turş məhsullardan deyil, həm də limonadlardan və sadəcə sitrus meyvələrindən (limon, portağal və s.) gedir. Bu məhsullar dozada qəbul edildikdə zərərsizdir, lakin onların müntəzəm istifadəsi dişlərdə, xüsusən də süd dişlərində fokus demineralizasiya və eroziya görünüşünə səbəb ola bilər. Belə hallarda diş toxumasının müstəqil bərpası mümkün deyil və diş həkimi kabinetində müalicə tələb olunur. Üstəlik, pis vərdiş davam edərsə, həkimə müraciətlər müntəzəm olur və hər dəfə daha az effekt verir.