Virusoloqdan XƏBƏRDARLIQ - Qrip ən az koronavirus qədər...
Virusoloqdan XƏBƏRDARLIQ - Qrip ən az koronavirus qədər...Qrip koronavirusdan daha az təhlükəli bir viral xəstəlik deyil və fərqli olaraq, həmişə eyni simptomlarla gəlir.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki, virusoloq, Dövlət Araşdırma Peyvəndlər İnstitutunun və İ.İ. Meçnikov adına Zərdab İnstitutunun elmi direktoru Vitali Zverev danışıb.
"Qrip həmişə simptomlarla gəlir, asimptomatik qrip haqqında eşitməmişəm. COVID-19 asimptomatik olduqda insanlar bunu hiss etmir və bir neçə həftə başqalarına yoluxur. Qrip bir-iki günə yoluxur, sonra xəstəliyin ağırlaşma dövrü başlayır və insan istər-istəməz təcrid olunur".
Zverev əlavə edib ki, ilk növbədə xroniki xəstəlikləri olan insanlar üçün qripdən qorxmaq lazımdır, çünki onlar daha çox risk altındadır.
Ekspert xatırladıb ki, koronavirusdan fərqli olaraq qripə qarşı etibarlı bir peyvənd onsuz da mövcuddur. Ancaq hər il vurulmalıdır, çünki peyvənd virus ştamlarında davamlı dəyişikliklərə görə müsbət immunitet vermir.
Yekunda virusoloq COVID-19-dan ölümlər arasında qripdən ağırlaşan halların da olduğuna da inandığını bildirib. (publika.az)