Azərbaycanlı alimlər dünyanın ən nüfuzlu elm adamları siyahısına daxil edilib
Azərbaycanlı alimlər dünyanın ən nüfuzlu elm adamları siyahısına daxil edilibABŞ-ın Stanford Universitetinin mütəxəssisləri tərəfindən "Dünyanın ən nüfuzlu elm adamları"nın siyahısı tərtib olunub. Siyahıya azərbaycanlı alimlərin də adları daxil edilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasından Milli.Az-a verilən məlumata görə, siyahı elmi istinad indeksi istifadə edilərək, dünyadakı elm adamlarının fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi məqsədilə hazırlanıb.
Qiymətləndirmənin nəticəsi olaraq dünya üzrə müxtəlif ixtisasda 159 min 684 alimin adı "Plos biology" jurnalında nəşr olunub.
Siyahıya daxil edilən doqquz azərbaycanlı elm adamından dördü Türkiyədə fəaliyyət göstərir. Onlar Türkiyənin "Süleyman Dəmirəl Universiteti"nin inşaat mühəndisliyi bölümünün müəllimi Abdullah Sofiyev, "Orta Doğu Teknik Universiteti"nin fizika bölümünün müəllimi Təhmasib Əliyev, "Çanaqqala Onsekiz Mart Universiteti"nin müəllimi İsrafil Hüseynov və "Yıldız Teknik Universiteti"nin mexanika mühəndisliyi bölümünün müəllimi Surxay Əkbərovdur.
Qeyd edək ki, professor İsrafil Hüseynov vəfat edib.
Maraqlı     Baxılıb: 2795   Tarix: 23 noyabr 2020
geyim şəkilləri hamilelikde qidalanma yay kolleksiyasi şorba reseptləri displaziya məmməd ismayıl kosmetika azerb clpaq qadinlari bayati baldiza aid haxisda sağlamlıq novruz haqistalari