Buna görə milyonerlər hər gün eyni paltarı geyinirilər
Buna görə milyonerlər hər gün eyni paltarı geyinirilərDəb sənayesinin sürətlə inkişaf etməsinə baxmayaraq, qarderobda əsas 10-15 geyim üstünlük təşkil edir. Xüsusilə ən varlı və çox uğur qazanmış adamların qarderobu olduqca sadə olur.
Bu nəyə görə belədir?
1. Az qərar. Əgər şox qərar qəbul etməli olsanız, onların keyfiyyəti aşağı düşəcək. Məsələn, bu fikri facebookun yaradıcısı Mark Sukerberq də dəstəkləyir. Hər gün işdə mühüm qərarlar qəbul etmək məcburiyyətində olan insanlar üçün səhər paltar seçimi qərarından imtina etmək kifayət qədər çox vaxta qənaət kimi qiymətləndirilir və beyin əlavə fikirlərlə yüklənmir.
2. Az vaxt itkisi. Biz ondan imtina etməyənə qədər paltar seçiminə nə qədər vaxt sərf etdiyimizi təsəvvürümüzə gətirmirik. 5 il əvvəl Moskvada "333" adlı eksperement keçirilib: 3 ay müddətində iştirakçılar 33 növ geyimdən istifadə etməli idilər. İştirakçılar iddia edirlər ki, onlar kifayət qədər vaxta qənaət ediblər və işə tez hazırlaşa biliblər.
3. Az stress.
Nyu-Yorklu art-direktor Matilda Kal qeyd edir ki, kapsul qarderobdan istifadə edəndən gün ərzində geyimlərinə görə az həyəcan keçirir. Onu daha "bu çox açıqdırmı?", "bu çox rəsmidirmi?" kimi suallar natahat etmir. Mən həmişə metroya girəndə geyindiklərimə görə təəssüf edirdirdim. Amma indi, ipəkdən ağ köynək və qara şalvarda gəzmək mənim gündəlik stresimi azaldıb.
4. Az enerji sərfi. Bu ideyanı tanınmış rejissoor Kristofer Nolan dəstəkləyir. O, qeyd edir ki, təkcə böyük qarderob yığmaq enerji tələb etmir. Ardınca həmin əşyalara qulluq, onları qaydaya salmaq, çeşidləmək, yumaq və s. enerji tələb edir. Amma uğur qazanmış adamlar vaxta və enerjiyə qənaət etmək istəyirlər.
5. Az, amma keyfiyyətli. Böyük qarderobu olmaq o demək deyil ki, ordakı bütün geyimlər geyinilir. "Əvvəllər mənim şkafım anbara bənzəyirdi,- bir gənc ana fikirlərini bölüşür. –Geyimlərimin əksəriyyəti xoşuma gəlmirdi, özümü onlarda rahat hiss etmirdim. Amma indi mənim kapsul qarderobum- balaca elit restoran kimidir. İndi seçim üçün az variantım var, amma onların hər biri –idealdır. Mən yalnız yaxşı görünmürəm, həm də özümü yaxşı hiss edirəm".
6. Kult statusu. Nyu-Yorkdan olan yazıçı Elis Qreqori qeyd edir ki,"hər gün eyni geyimi geymək – bu kultdur. Bu özünü tanınmış hiss etmək üçün yüngül və rahat vasitədir. Eyni kostyumu geyinmək sizin yetkinliyinizi, stabilliyinizi, daimiliyinizi və qiymətinizi əks etdirir. Buna görə də uşaq kitablarındakı qəhrəmanlar həmişə eyni geyimi geyinirlər- onlar sədaqətli və etibarlılıq nümunələridir".
7. Az xərc. Etiraf edək ki, şkafımızda geyinmədiyiniz o qədər geyim var ki... İndi hesablayın ki, nə qədər artıq pul xərcləmisiniz!
Maraqlı     Baxılıb: 3100   Tarix: 28 oktyabr 2015
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az qadin sayti kosmetik vasiteler geyim şəkilləri psixoloji məsləhətlər sızanaqlara qarşı dirnaq pilkalamaq testlər vətən haqqında bayatılar suni mayalanma həmidə novruz bayramına aid hakışda baldıza aid hakışta