Gözəl müsəlman adları və mənaları
Gözəl müsəlman adları və mənalarıAdətən müsəlmanlar övladlarına tarixi şəxsiyyətlərin və peyğəmbərlərin adlarını verirlər. Amma ənənəvi adlar da az deyil. Uşaqlara verilən adlar diləyatımlı və müsbət mənalı olmalıdırlar. Belə olan halda adlar bütün ömrü boyu daşıyıcısına uğur gətirir.
Oğlan uşaqlarına verilən gözəl müsəlman adları
• Aqil – "ağıllı", "başadüşən". Bu adın sahibləri həyat nə istədiklərini dəqiq bilirlər və həmişə qoyulan məqsədlərə çatırlar.
• Danil – "Yaradanın hədiyyəsi". Bu ada adətən tez-tez qız uşaqları doğulan və oğlan övladını həsrətlə həsrətlə gözləyən ailələrdə çox rast gəlinir.
• Bahir – "valeh edən". Gözəllik və kişi gücü tükənməyən, xoşahəngli olması fərqənən kişi adı.
• Azad – "azad, hürr". Bu adın daşıyıcıları qürurlu və müstəqildirlər., böyüklərə hörmət və zəiflərə kömək edəndirlər.
• Cəmil– "gözəl".
• Qalib – "qalib, müzəffər". Bu adın daşıyıcılarını çətinliklər heç vaxt dayandırmır, onlar bütün sınaqları dəf edirlər.
• Müslüm – "Yaradana itaət edən". Bu adın sahibləri çox vaxt yaxşı din xadimləri olurlar.
• Mənsur – "yenilməz". Bu adın sahiblərindən yaxşı sərkərdə olur və onlara bu sahədə əhəmiyyətli müvəffəqiyyətlər qazanırlar.
Qız uşaqlarına verilən gözəl müsəlman adları
• Ayla – "ay işığı ilə işıqlandırılmış ". Belə adı olan qızlar bir qədər sirli olurlar.
• Alfiya – "mehriban". Bu adın sahibləri insanlarla yaxşı yola gedir və həmişə zəiflərin köməyinə çatırlar.
• Gülşad– "sevinc gülü".
• Kamilə – "mükəmməl, nöqsansız". İstəsəniz də belə adın daşıyıcılarında qüsur tapa bilməzsiniz.
• Mədinə – Mədinə şəhərinin adından götürülüb.
• Nursidə – "gənc işıq".
• Rauzə– "çiçək bağı". Bu adın sahibləri əsl gözəl və qadınlıq keyfiyyətlərinə malik olurlar.
• Taliyə– "coşqun, fərəhli".
İslamda bəyənilməyən adlar kafirlərə mənsub olan və xarici adlardır. Saxta tanrıların və mənfur mənalı adlardan istifadə etmək məsləhət görülmür. Təxribat mənalı adlardan da uzaq durmaq məsləhətdir.
Maraqlı     Baxılıb: 116350   Tarix: 30 sentyabr 2015
yaz geyimleri 2026 hamiləlik geyim necə seçməli laylalar allergiya qadin dunyasi net donlar yay ucun kosmetika səməd vurğun sevgi qaynana rus dilini öyrənək bayatılar