Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAH
Hamiləliyin və doğuşun vaxtı necə təyin olunur? Ginekoloqdan ətraflı İZAHTez-tez verilən suallardan biri "Hamiləliyin həftəsi necə hesablanır?" Buna aydınlıq gətirmək məqsədi ilə bir neçə üsulu izah etmək istəyirəm.
Hamiləliyin müddəti və doğuşun vaxtının hesablanması anamnestik və obyektiv məlumatlara əsaslanır:
- Son aybaşının ilk günündən hesablanma: ilk günün tarixinə 280 gün əlavə edilir.
- Ovulyasiya günündən: son aybaşının ilk gününə  11 gündən 15 günə kimi, aybaşı dövrünün  (sikl) müddətindən asılı olaraq ( 21 günlük  sikldə - 10-11 gün, 24  günlük sikldə - 12 gün, 28 günlük sikldə - 15 gün), sonra alınan tarixə 10 dəfə 4 həftə əlavə olunur.
- Dölün ilk tərpənişindən:  ilk doğanlarda dölün tərpənişi 18-20-ci həftədə, təkrar doğanlarda 14-16-ci həftədə hiss olunur. Tərpəniş hiss olunduğu həftəyə ilk doğanlarda 20-22 həftə. Təkrar doğanlarda 24-26 həftə əlavə olunur.
- Neqel üsulu ilə təxmin edilən doğuşun tarixi təyin edilir - son aybaşının ilk günündən arxaya 3 ay çıxılır, üstünə 7 gün əlavə edilir.
39-40 həftəlik hamiləik obyektiv məlumatlara əsasən  təyin edilir:
Qarnın çevrəsi - 95-100 sm
Uşaqlığın dibinin hündürlüyü - 34-36 sm (boylama vəziyətində)