İnfeksiya epidemiyaları zamanı xiyar yeməyin müsbət tərəfləri açıqlandı
İnfeksiya epidemiyaları zamanı xiyar yeməyin müsbət tərəfləri açıqlandıƏsasən yay aylarında qida rasionumuzun ayrılmaz hissəsi olan xiyar infeksiya epidemiyaları zamanı insan orqanizminə müsbət təsir göstərə bilər.
"Food.news" xəbər verir ki, xiyarda olan güclü antioksidantlar bədəni immun sistemini zəiflədən təhlükəli azad radikallardan qorumağa kömək edir.
Buna görə də, soyuqdəymə, qrip, koronaivrus kimi xəstəliklər zamanı xiyar yemək orqanizmin xəstəliklərə qarşı dayanıqlılığını artıra bilər.
Bundan əlavə, xiyarın sidikqovma xüsusiyyətləri bədənin toksinlərdən azad edilməsinə də imkan yaradır.
Xiyarda olan kukurbitasinlər bu tərəvəzə acı tam bəxş edir. Məhz bu birləşmələr metabolizmi və qanda şəkər səviyyəsini tənzimləyə bilir.
Xiyarın digər komponenti olan sterollar isə orqanizmdə xolesterin səviyyəsini azaldır.
Xəbərlər     Baxılıb: 1343   Tarix: 26 mart 2020
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az makiyaj etmek qaydalari kosmetik vasiteler toy makiyajlari bayatilar vetene aid qizilgul haqqinda melumat psixoliji məsləhətlər ailə hamiləlik intim munasibetler terezi efsaneler hakışda qizliq perdesi