Niyə qışda tez-tez qrip oluruq?
Niyə qışda tez-tez qrip oluruq?Hər il dünyada 5 milyon insan qripə tutulur və onlardan təxminən 250 min nəfər ölür. Çox vaxt uşaqlar və yaşlılar ağırlaşmalardan əziyyət çəkirlər: bədənləri virusla tam gücdə mübarizə apara bilmir.
Qripi soyuqdəymədən necə ayırmaq olar?
Tibbdə soyuqdəymə diaqnozu yoxdur. Qrip kəskin respirator virus infeksiyalarına aiddir. Amerika Ailə Həkimləri Akademiyası, soyuqdəyməni qripdən necə ayırd etməyinizə dair bəzi tövsiyələr təqdim edir. 38 dərəcədən yuxarı temperatur ümumi soyuqdəymədən daha çox qripə işarədir. Burun tıxanıqlığı və asqırma bir soyuqdəymənin klassik əlamətidir. Qrip haqqında nadir hallarda danışırlar, lakin bu baş verə bilər. Boğaz ağrısı 3 gündən 5 günə qədər davam edərsə, soyuqdəymənin bir əlamətidir. Güclü bir öskürək ən çox qripin əlamətidir. Xəstəlikdən sonra zəiflik həftələrlə davam edə bilər. Baş ağrısı və əzələ ağrıları ümumiyyətlə qrip əlamətidir. Qripin müalicəsi bir neçə həftəyə qədər davam edərkən, soyuqdəymə isə bir neçə gün ərzində bədənə təsir edə bilər. Qrip eyni zamanda daha çox ciddi fəsadlara yol açır: sətəlcəm, pnevmoniya, bronxit, sinüzit və otit mediası və s.
Alimlər son 5 ildə bunun izahını axtarırlar. Mümkün səbəblər kimi yaşayış binalarda insanlarla sıx təmasda olmaq və D vitamini çatışmazlığı göstərilir. Lakin məlum oldu ki, qış havası hər şeydə günahkardır.
Niyə qışda xəstələnmə riski artır?
Tədqiqatlar qrip virusunun nəm havaya nisbətən quru havada daha sürətli yayıldığını təsdiqləyir.
Alimlər bir neçə araşdırma aparıblar. Onlardan birində, qvineya donuzlarında qripin yayılmasını müşahidə ediblər. Rütubətli havada epidemiya inkişaf etməyib, lakin quru şəraitdə virus ildırım sürətində yayılıb.Digər bir qrup tədqiqatçı virusun epidemiyasının hava rütubətinin azalması səbəbindən baş verdiyini aşkar edib. Bədənin müdafiəsi azalır.
Öskürüb və asqırdıqda, burun və ağızdan çıxan damcı havaya ifraz olur. Rütubətli havaya girirlərsə, deməli, sadəcə yerə otururlar. Ancaq quru hava içində - damcılar kiçik hissəciklərə parçalanır və otaqda bir neçə saat və ya hətta gün ərzində uça bilər.
Özünüzü virusdan necə qorumalısınız?
Peyvənd ən yaxşı müdafiədir. Peyvəndlər 90% -ə qədər təsirli olur. İmmunitet sistemimiz peyvəndə cavab verərək orqanizmada antikorlar meydana gətirir. Əgər virus sizə hücum edərsə, immunitet sistemi hazır olacaqdır. Xəstəlik başlamaz və yüngül bir şəkildə keçər.
Hələ də qripin gözlənilməz olduğu bildirilir. Onun virusları daim dəyişir və mutasiya edir, buna görə hər il peyvənd dəyişir ki, xəstələr mümkün qədər qorunsunlar. Bu xəstəliklə bağlı aşılamalar hər il edilməlidir.