1. İnsanlıq tarixinin başlanğıcından etibarən təxminən 100 milyard insanın öldüyü təxmin edilir.
2. 1951-ci ildən bəriharadasa heç bir ABŞlı həddindən artıq yaşlılıqdan ötəri ölmədi...
3. Canlının ölməsi nə şəkildə olursa olsun, hər şərtdə oksigen qeyri-kafiliyindən ötəri reallaşır. Hansı səbəbdən ötəri ölsəniz ölün, oksigen tənəffüsü kəsilincə həyat sona çatır...
4. Ölümdən sonra üç gün içində axşam yeməyinizi üyüdmənizə köməkçi olan fermentlər sizi yox etməyə başlar. Pozulmuş hüceyrələr bakteriyalar üçün qida qaynağı olacaq və bədəniniz qısa bir müddət içində çürüyəcək.
5. Ölünü basdırma ənənəsi 350 min il əvvəldən başlamışdır. İlk olaraq İspaniyanın Atapuerca bölgəsində ortaya çıxdığı düşünülür.
6. Yalnız ABŞda torpağa basdırılan ölü bədənlərdən 827,060 galon axıcı maye torpağa basdırılır. Bu da havaya hidroklorik turşu, sülfür və karbon 4 oksid qarışması mənasını verər.
7. Hindistandakı zərdüştlər ölülərini qalıqların yeyilməsi üçün açıq bir sahəyə atırlar.
8. Qarğaların çoxu insan və mal leşi yeməkdən ölür.
9. Madaqaskar yerliləri ölülərin sümüklərini torpağın altından çıxarıb, qəsəbənin ətrafında bir dövr gəzdirdikdən sonra təkrar basdırırlar. Bu mərasimə 'famadihana' adı verilir.
10. 19-cu əsrdə Misirdə dəmiryolu şirkətləri torpaqaltından çox sayda mumiya çıxarıb lokomotivlər üçün yanacaq etdilər.
11. Embrionların inkişafı müddətində orqanlarımızdakı bəzi hüceyrələr özünü yox edir. Elə olmasaydı əgər, genetik qəzalarla doğula bilərdik.
12. ABŞda insanların 80 %-i xəstəxanada ölür.
13. New Yorkda intihar edən insan sayı cinayətə qurban gedənlərdən daha çoxdur.