Öskürəyin müalicəsində uşaqları öldürə bilən səhv
Öskürəyin müalicəsində uşaqları öldürə bilən səhvUşaqlarda öskürəyi müalicə edərkən mukolitik (bəlğəm gətirici) və öskürək əleyhinə dərmanların birlikdə qəbulu məqsədəuyğun deyil.
Milli.Az oxu.az-a istinadən bildirir ki, bunu rusiyalı otolarinqoloqu Daria Tsap bildirib. O, qeyd edib ki, belə hallar boğulma ilə nəticələnə bilər.
Öskürək üçün vasitələr, o cümlədən şərbətlər iki yerə - antitüsiv və mukolitiklərə bölünür. Birincilər beyin qabığındakı öskürək mərkəzinə və öskürək reseptorlarına təsir edərək öskürək istəyini azaldır. Mukolitiklər isə bəlğəm istehsalını stimullaşdırır və onların tezliklə orqanizmdən çıxarılmasını təmin edərək bronxları təmizləyir.
"Nəzərə almaq lazımdır ki, öskürək əleyhinə və mukolitikləri birləşdirmək mümkün deyil. Bu zaman bəlğəm mayeləşəcək, lakin öskürək refleksinin bloklanması səbəbindən uşaq onu öskürə bilməyəcək. Nəticədə bronxlarda maye yığılmağa başlayacaq. Bundan əlavə, altı yaşdan kiçik uşaqlara mukolitiklər verilməməlidir. LOR orqanlarının və tənəffüs yollarının quruluşuna görə selik mayeləşdikdə uşaq öz bəlğəmi ilə boğula bilər", - deyə həkim bildirib.
Onun sözlərinə görə, valideynlər arasında məşhur bir fikir var ki, quru öskürək əvvəlcə yaş öskürəyə çevrilməlidir və yalnız bundan sonra bəlğəmin çıxarılması başlamalıdır.
"Bu müalicə rejimi həmişə özünü doğrultmur. Xüsusilə 12 yaşdan yuxarı uşaqlar və yeniyetmələrdə. Əsasən viruslar səbəbiylə quru öskürəyin olma ehtimalı daha yüksəkdir. Bu vəziyyətdə, öskürəyin başlanğıcında dərhal qarşısını almaq və onu yaş vəziyyətə gətirməmək daha yaxşıdır", - mütəxəssis izah edib.