Mütəxəssislər xəstəliklərin mümkün böyük epidemiyasına hazırlaşmaq üçün tədbirlərin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayırlar. Hesabat yeni pandemiyanın baş vermə ehtimalını artıran amilləri müəyyən edir, o cümlədən:
• kənd təsərrüfatı texnologiyalarının fəal inkişafı,
• süni intellektdən istifadə.
"Bu problemlər ABŞ-da yoluxmuş mal-qara və quşlardan insanlara yayılmaqda davam edən yeni qlobal təhlükə, H5N1 "quş qripi" riski fonunda baş verir. Bundan əlavə, Mərkəzi Afrikada "meymun çiçəyi" xəstəliyinin yeni ştammı sürətlə yayılır", - məqalədə deyilir.
Ekspertlər Ebola virusu ilə əlaqəli olan Marburq virusunu da xatırladırlar. Ruandada artıq xəstəlikdən ondan çox ölüm qeydə alınıb.
"İnsanların həyat tərzində dəyişikliklər və təbii mühitə davamlı təsirlər qlobal riskləri dəyişir, yeni patogenlərin yaranma ehtimalını artırır", - ekspertlər hesabatda yazır.
COVID-19 pandemiyasının təcrübəsinə baxmayaraq, tədqiqatçılar dünyanın hələ də yeni infeksiyalara hazır olmadığını vurğulayırlar. Yeni epidemiya riski yüksək olaraq qalır.
Bəşəriyyət xəstələnmə və ölüm hallarını və beynəlxalq sağlamlıq standartlarını azaldan tibbi tədbirlər vasitəsilə erkən epidemiyaların qarşısını almağı öyrənsə də, ekspertlər növbəti pandemiyanın plan olmadan dünyanı vura biləcəyi barədə xəbərdarlıq edirlər.