Sağlam hamiləlik necə olmalıdır - Qadınların diqqət edəcəyi məqamlar
Sağlam hamiləlik necə olmalıdır - Qadınların diqqət edəcəyi məqamlarQadın  həyatının  ən əhəmiyyətli və həssas  dövrü olan sağlam hamiləliyin olması həm ananın həm də körpənin sağlamlığı üçün əhəmiyyətlidir. Sağlam hamiləliyin əsas şərti gələcək ananın hamiləlik boyu zərərli maddələrdən uzaq durmasıdır.
Hamiləlik körpəsini sağlam şəkildə dünyaya gətirmək üçün gözləyən ananın nəfəs aldığı havanın keyfiyyətindən içdiyi bitki çayına qədər diqqət etməli olduğu hərtərəfli baxım prosesini ehtiva edir. Körpə ana ilə körpəni birləşdirən kordon sayəsində qidalanaraq böyüməyi bacararkən, ananın qəbul etdiyi hər bir zərərli maddə körpənin həyatını təhlükəyə ata bilər. həkimlərin hamiləlik dövründə qəti şəkildə qadağan etdiyi və istehlak edilməməsi lazım olan zərərli maddələr, siqaret və spirt körpənin inkişafını ən çox riskə atan xarici amillərdəndir. Zərərli maddələrin kimyəvi komponentləri plasentadan keçərək dölə çata bilər və bu, vaxtından əvvəl doğuş, zehni gerilik və az çəki kimi ciddi sağlamlıq problemlərinə səbəb olur. Gələcək anaların xüsusilə hamiləlik dövründə həyat tərzlərini dəyişdirmələri və sağlam hamiləlik keçirmələri üçün bu maddələrdən uzaq durmaları həyati əhəmiyyət daşıyır.
Ümumdünya
Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məlumatlarına görə, dünyada hər il 15 milyon körpə vaxtından əvvəl doğulur. Nəticədə, təəssüf ki, bir milyondan çox körpə bir yaşına çatmadan ölür. Ölkəmizdə vaxtından əvvəl doğulan körpələrin nisbəti 12,2 faizdir. Bu körpələrin bəziləri 28 həftədən əvvəl doğulur və xəstəxanada intensiv terapiya alırlar. Erkən doğuş; Çox hamiləlik, iki hamiləlik arasında altı aydan az olma, infeksiya, yüksək qan təzyiqi, şəkərli diabet, çox arıq və ya həddindən artıq çəki, fiziki zədə, travma, çoxlu aşağı düşmə kimi müxtəlif səbəblərdən yarana bilər.
Vaxtından əvvəl doğulanlarla mübarizə aparmaq, bu körpələrin sağ qalma və sağlam inkişaf şanslarını artırmaq məqsədilə hər il noyabrın 17-si Ümumdünya Vaxtından əvvəl Doğulanlar Günü kimi qeyd olunur. Ümumdünya Vaxtından əvvəl Doğulanlar Günündə vaxtından əvvəl doğulanlar haqqında sosial məlumatlılığın artırılması, valideynlərə və ailələrə dəstək olmaq, tibb işçilərini maarifləndirmək və səhiyyə siyasətinin inkişafına töhfə vermək üçün çoxlu tədbirlər, seminarlar, panellər və kampaniyalar keçirilir. Bu tədbirlər vaxtından əvvəl doğulan körpələrin həyat şəraitini yaxşılaşdırmaq və bu çətin prosesdə ailələrin üzləşdiyi çətinliklərə diqqət çəkmək məqsədi daşıyır. Ümumdünya Vaxtından əvvəl Doğulanlar Günündə vurğulanan məsələlərdən biri də vaxtından əvvəl doğuşa səbəb olan amillərin azaldılmasıdır. Hər il keçirilən panellərdə hamiləlik dövründə spirt, narkotik və siqaret istifadəsinin erkən doğum riskini əhəmiyyətli dərəcədə artırdığı bildirilir. Xüsusilə 28 həftədən əvvəl doğulan vaxtından əvvəl doğulan körpələrin doğumdan sonra həyati sağlamlıq problemləri ilə mübarizə aparmalı olduqlarına diqqət çəkilir. Bu körpələr reanimasiya şöbəsində uzunmüddətli müalicə alırlar. Yeni doğulmuş körpə reanimasiya şöbəsinə yerləşdirilir və tənəffüs dəstəyi, cari bədən istiliyinin saxlanması, qidalanma dəstəyi və digər tibbi müdaxilələr edilir. Bəziləri adekvat müalicə sayəsində sağlamlığına qovuşsa da, bəziləri uzun müddətli sağlamlıq problemləri yaşayır. Bunlara nevroloji problemlər, öyrənmə əlilliyi və tənəffüs problemləri daxildir. Bu səbəbdən aludəçi ananın hamiləliyin sağlam olması üçün ilk həftələrdən həkim nəzarətində olması son dərəcə əhəmiyyətlidir.
DÖL ALKOL SİNDROMUNUN QARŞI ALINMASI OLAR
Hamiləlik dövründə qəbul edilən spirt dölün inkişafına mənfi təsir edir və Fetal Alkoqol Sindromuna (FAS) səbəb olur. FAS, spirtin fetusa zərərli təsirinin ən ağır və tanınmış forması; Körpələrdə az çəki, üz anomaliyaları, böyümə geriliyi, zehni problemlər, davranış problemləri, sinir sistemi problemləri və ürək anomaliyalarına səbəb olur. Bu inkişaf problemi ilə doğulan körpələrin üzündə xarakterik əlamətlər görünür. Ümumi sallanan burun körpüsü, kiçik gözlər, nizamsız qaşlar və sallanan qulaqlarla yanaşı, ürək, böyrək və digər daxili orqan xəstəliklərinin tezliyi yüksəkdir və sinir sisteminin ciddi zədələnməsi səbəbindən epilepsiya və ya qıcolmalar baş verə bilər. Tamamilə qarşısı alına bilən bir vəziyyət olan FAS-ın qarşısını almaq üçün hamiləlik və ana südü zamanı spirtdən qaçınmaq çox vacibdir. Qadın sağlam hamiləlik üçün mütləq spirtdən uzaq olmalıdır.
HAMİLƏLİK ZAMANI MADDƏNİN İSTİFADƏNİN NƏTİCƏLƏRİ
Təəssüf ki, hamiləlik dövründə maddə istifadə edən anaların körpələri asılı olaraq doğulur. Asılı körpələrin simptomları məruz qaldıqları maddədən, məruz qalma müddətindən və digər amillərdən asılı olaraq inkişaf edə bilər. Ümumiyyətlə, doğuşdan 48-72 saat sonra körpədə çəkilmə əlamətləri görünməyə başlayır. Ana südü ilə qidalanan yeni doğulmuş körpələrdə bu müddət bir qədər gecikə bilər. Ana doğumdan bir gün əvvəl maddələr istifadə etdikdə, çəkilmə əlamətlərinin yaşanma ehtimalı artır.
Asılı olaraq doğulan körpədə yeni doğulmuşlarda müşahidə olunan tutmalardan fərqli tutmalar olur. Çıxarma simptomlarına həddindən artıq narahatlıq və ağlama sehrləri daxildir. Bundan əlavə, yuxu pozğunluğu, yuxudan imtina və ya həddindən artıq yuxu və əmmə; Qidalanma problemləri yaranır. Kilo itkisi nizamsız qidalanma səbəbindən baş verir. Əllərdə, ayaqlarda və bədəndə titrəmə adlanan şiddətli titrəmə baş verə bilsə də, dəri rəngində dəyişikliklər, həddindən artıq tərləmə və qaşınma da ola bilər. Düzensiz nəfəs alma, tez-tez nəfəs alma, qusma və ishal digər çəkilmə əlamətləri arasındadır. Asılı doğulan körpələr yaxından izlənilməli və müalicə edilməli, ana maddə istifadəsini dayandırmalı və körpə baxımı ilə bağlı mütəxəssis dəstəyi almalıdır.
AZ ÇƏKİ DOĞUŞDA UZUN MÜDDƏTLİ SAĞLAMLIQ PROBLEMLƏRİNƏ SƏBƏB OLUR.Hamiləlik
dövründə narkotik, siqaret və ya spirtli içkilərdən istifadənin fəsadlarından biri də körpənin az çəki ilə dünyaya gəlməsidir. Bu, ümumiyyətlə, çəkisi 2,5 kiloqramdan az olan körpələrə aiddir. Bu, az çəki, vaxtından əvvəl doğuş və ya körpənin ana bətnində qidalanmaması səbəbindən kifayət qədər böyüyə bilmədikdə baş verir. Bu körpələr xüsusilə tənəffüs və həzm problemləri, qeyri-sabit bədən istiliyi və infeksiya riski kimi sağlamlıq problemləri ilə üzləşirlər. Fiziki cəhətdən daha zəif olsalar da, böyümə və inkişaf üçün daha çox vaxt lazımdır. Qeyri-kafi çəki ilə doğulan körpələrdə də uzunmüddətli sağlamlıq problemləri yarana bilər; Bunlara piylənmə, şəkərli diabet, ürək xəstəliklərinə həssaslıq və öyrənmə əlilliyi daxildir.
Ananın hamiləlik dövründə dərman, spirtli içki və ya siqaret istifadəsi ilə yanaşı, qidalanma, yaş və genetik faktorlar səbəbiylə az çəki müşahidə edilə bilər.