"Tarixi-coğrafi adlarımız rus və ingilis dillərində yeni qaydada yazılacaq"
"Tarixi-coğrafi adlarımız rus və ingilis dillərində yeni qaydada yazılacaq"Azərbaycan dilindəki tarixi-coğrafi adların rus və ingilis dillərində transkripsiya qaydaları hazırlanıb.
Milli.Az bildirir ki, bunu Trend-ə Milli Məclis yanında Toponimiya Komissiyasının sədri, Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli deyib.
Onun sözlərinə görə, bu qaydalar artıq təsdiq edilmək üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim olunub. Qaydaların yaxın günlərdə təsdiqlənəcəyi gözlənilir. Daha sonra tarixi-coğrafi adların bu qaydalara uyğun yeni yazılış formaları qəbul olunacaq.
İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, artıq bütün Azərbaycan ərazisində 4 mindən çox yer adının yazılış qaydası müəyyən olunub: "Bu məsələ AMEA-da müzakirə edilib. Onların arasında Qarabağa aid olan adlar da var".
Maraqlı     Baxılıb: 2858   Tarix: 17 noyabr 2020
geyim və ayaqqabılar kosmetika mehsullari yay geyimləri 2026 faydalı qidalar erotik fantaziya badimcan kartof içkilər kosmetika burclər uzeyir faydalı maskalar sanamalar ekizler