Ütünü kirəcləşmədən necə təmizləyək?
Ütünü kirəcləşmədən necə təmizləyək?İstifadə olunduqca ütülərdə kirəcləşmə yaranır ki, bu da onların istifadə olunmaz hala gəlməsinə səbəb olur, paltarla zərər verir.
Ütünün uzun ömürlü olması və paltarlarınızın ütü altındakı kirlərə məruz qalmaması üçün ütüyə lazımi qaydada qulluq etmək gərəkdir.
Ütüyə qulluq qaydaları:
Ütünün altına nə isə yapışıbsa, ütünü cərəyana taxıb ən yüksək həddə çalışdırın. İsindikdən sonra ütünü cərəyandan ayırıb, ütünün altını qalın bir kağızla sürtün.
Ütünün altı kirəcləşmişsə, ağ sirkəyə batırdığınız bir bezlə həmin hissələri silin. Bu vasitə kömək etməsə, sirkəyə soda qata bilərsiniz.
Ütünün dəliklərini kirəc tutmuşsa, qulaq çöpünün köməyi ilə kirəcdən yaxa qurtara bilərsiniz. Bunun üçün ağ sirkədən də istifadə edə bilərsiniz.
Ütünün su qabı kirəcləşibsə, qaba su doldurub, içərisinə bir az ağ sirkə qatın. Ütünü yüksək hərarətdə çalışdırb buxar çıxmasını gözləyin. Sonra eyni qaydanı sirkəsiz suya tətbiq edin.
Diqqət edilməsi vacib olanlar:
Ütülərdə kirəcləşmənin qarşısını almaq üçün, içməli sudan istifadə edin. Ütü ilə işiniz bitdikdə onun su qabını boşaltmaqla kirəcləşmənin qarşısını ala bilərsiniz.