Yanaq və dodaqlarınızı içdən dişləyirsiniz? – TƏHLÜKƏLİDİR - FOTO
Yanaq və dodaqlarınızı içdən dişləyirsiniz? – TƏHLÜKƏLİDİR - FOTOYanaqların və dodaqların dişləməsi təhlükəsi ondan ibarətdir ki, ağız boşluğunun selikli qişasında zədələnmə baş verir, bəzən uzun müddət həmin yara sağalmır. Onlar viruslar və bakteriyalar - yoluxucu xəstəliklərin patogenləri üçün giriş nöqtələri ola bilər.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, bu barədə nevroloq Yekaterina Demyanovskaya bildirib.
"Dodaqların və yanaqların məcburi dişləməsi patomimiyaya aiddir - insanın özünə zərər verdiyi obsesif pozğunluqlar. Patomimiyanın digər mümkün təzahürləri saçların dartılması, dərinin cızılması və sızanaqların sıxılmasıdır. İlk simptomlar hər yaşda görünə bilər, lakin daha çox 11-15 yaşlı yeniyetmələrdə olur", - deyə o izah edib.
Bu davranışın səbəbləri hələ tam öyrənilməyib. Bəzi tədqiqatçılar yanaqları və dodaqları dişləmək istəyini emosional stress, qəzəb və ya qısqanclıq hücumu zamanı gərginliyi aradan qaldırmaq cəhdi ilə əlaqələndirirlər. Ancaq bir çox nümunə var ki, insan tamamilə sakit vəziyyətdə olarkən özünə zərər verir - kitab oxuyarkən, musiqi dinləyərkən, sevimli hobbi ilə məşğul olur. Sonra bu, məsələn, ekstrapiramidal pozğunluqlar çərçivəsində stereotiplərə aid edilə bilər.
Bununla belə, infeksiyalar dodaqların və yanaqların dişləməsi ilə bağlı problemlərin yalnız kiçik bir hissəsidir. Selikli qişaların tez-tez və uzun müddətli travması leykoplakiya və hətta xərçəng kimi prekanser xəstəliklərə səbəb ola bilər.
Ağız leykoplakiyası yanaqların və dodaqların daxili səthində, dildə, diş ətində və damaqda keratinləşmiş epiteldən (dərinin üst təbəqəsi) ibarət ağ qalınlaşmaların əmələ gəldiyi xəstəlikdir. Daimi travmaya görə canlı epitel hüceyrələri sıx buynuz pulcuqlara çevrilir. Vaxt keçdikcə bu cür tərəzilər lövhələr əmələ gətirir, onlar tədricən daha qabalaşır və sərtləşirlər. Eyni zamanda, keratinləşdirilmiş epitel hüceyrələri bədxassəli degenerasiyaya meyllidir - statistikaya görə, leykoplakiya olan insanların təxminən 17% -i ağız boşluğunun skuamöz hüceyrəli karsinomasını inkişaf etdirir.
"Bu vərdişə laqeyd yanaşmaq olmaz, çünki onun nəticələri çox ciddi ola bilər. Müalicəyə başlamaq üçün diş Həkiminizlə əlaqə saxlaya bilərsiniz: bəlkə də yanaqlarınızın və dodaqlarınızın daimi dişləməsi ağız boşluğunda səhv dişləmə və ya xroniki infeksiyalarla əlaqələndirilir. Diş baxımından hər şey qaydasındadırsa, nevroloq və ya psixiatrla məsləhətləşməlisiniz. Həkim həmin şəxsin hər hansı nevroloji və ya psixi pozğunluğunun olub-olmadığını anlaya biləcək və müalicə planı hazırlayacaq", - Demyanovskaya yekunlaşdırıb.