Zeytun yarpağının bu qədər FAYDALI olduğunu bilirdiniz?
Zeytun yarpağının bu qədər FAYDALI olduğunu bilirdiniz?Zeytun ağacının yaşıl yarpaqları sağlamlıq çox faydalıdır. Zeytun yarpaqlarından həm ənənəvi tibbdə, həm də müasir tədqiqatlarda istifadə olunur.
Milli.Az lent.az-a istinadən bildirir ki, zeytun yarpağının insan orqanizminə 7 əsas faydası var.
1. Antioksidant zənginliyi
Zeytun yarpağında bədəni sərbəst radikalların zərərli təsirlərindən qoruyan güclü antioksidantlar var. Bu antioksidantlar qocalma prosesini ləngidə və hüceyrə zədələnməsinin qarşısını alaraq xroniki xəstəliklər riskini azalda bilər.
2. İltihab əleyhinə təsirlər
Zeytun yarpağı ekstraktları bədəndəki iltihabı azaltmağa kömək edə bilər. Buna görə də, iltihabla əlaqəli xəstəliklərin müalicəsində və ya qarşısının alınmasında rol oynaya bilər.
3. Qan təzyiqinə nəzarət
Bəzi tədqiqatlar göstərir ki, zeytun yarpağı ekstraktları qan təzyiqini aşağı sala və hipertoniya riskini azalda bilər.
4. Diabetin idarə edilməsi
Zeytun yarpağı ekstraktı qan şəkərini tənzimləməyə kömək edə bilər və tip 2 diabetli xəstələrdə qan şəkərinə nəzarəti dəstəkləyə bilər.
5. İmmunitet sisteminin gücləndirilməsi
Zeytun yarpağı ekstraktları immunitet sistemini gücləndirərək infeksiyalara qarşı qoruyucu təsir göstərə bilər.
6. Xərçəng riskinin azaldılması
Bəzi tədqiqatlar zeytun yarpağının xərçəng hüceyrələrinin böyüməsini maneə törədə biləcəyini və xərçəng riskini azalda biləcəyini göstərir.
7. Ürək sağlamlığı
Zeytun yarpağı ürək sağlamlığını dəstəkləyə bilər. Xolesterol səviyyəsini aşağı sala və damarları genişləndirərək qan axını artıra bilər.