Hamiləlik və doğuş zamanı qanaxma təhlükəsi
Perinatal ölüm.
Hamiləliyin II yarısında hepatit B virusu kəskin qaraciyər çatışmazlığı, ensefalopatiya və koma ilə ağırlaşa bilər. Hamiləliyin III trimestrində sarılıq və intoksukasiyanın artması, əksər hallarda dölün bətndaxili ölümünə və vaxtında əvvəl doğuşa gətirib çıxarır. Bu isə öz növbəsində ananın qaraciyərinin massiv nekrozu və qadının ölümünə gətirib çıxarır.
Hepatit B xəstəliyi necə aşkar edilir?
HbsAg-kəskin Hepatit B virus infeksiyası zamanı qanda meydana çıxan ilk göstəricidir. HbsAg-nin 6 aydan artıq dövr etməsi hepatit B-nin xroniki olmasını göstərir. Hepatit B virusu DNT infeksiyalaşmadan 6 ay sonra qanda aşkar edilir və virusun replikasiya prosesinin aktivliyini göstərir. Həmçinin xronik infeksiya zamanı əlavə olaraq qaraciyər sınaqları təyin olunur: bu zaman aminotransferazaların səviyyəsinin müəyyən qədər yüksəlməsi qeyd olunur. Digər qaraciyər fermentlərinin səviyyəsi norma daxilində olur. Yalnız qaraciyərin zədələnməsinin ağır gecikmiş mərhələsində qaraciyər fermentləri və sınaqları nəzəzrə çarpacaq səviyyədə dəyişilmiş olur.
Rutin skrininq
Bütün hamilələrə ilk antenatal gəlişində səthi HbsAg-yə rutin skrininqin aparılması tövsiyə olunur. Hamilələrin qadın məsləhətxanasına ilk müraciətində, həmçinin 34-36-cı həftəsində qanın plazmasında ekspress testlərlə HbsAg təyin olunmalıdır. Testlərin müsbət nəticəsi zamanı müvafiq olaraq HbeAg-nin ekspress-testi aparılır.
Hepatit B-nin müalicəsi
HbsAg-müsbət  qadınların həkim-infeksionistin qəbuluna göndərilməsi tövsiyə olunur. Kəskin hepatit B-nin xüsusi müalicəsi mövcud deyil, qadına yalnız köməkçi tədbirlər təklif olunur. Yüngül və sarılıqla müşayiət olunan orta ağırlıqlı kəskin hepatitli hamilənin III səviyyəli stasionarda müalicəvi-qoruyucu rejimdə aparılması tövsüyə olunur. Müalicə infeksionistlə birlikdə təyin olunur.