Körpələrin düzgün böyüdülməsi
Körpələrin düzgün böyüdülməsiYeni ana olmuş qadınlar yəqin ki, körpəyə baxmağa çətinlik çəkir və demək olar ki, çox şeyləri bilmir. Körpələrə düzgün şəkildə qulluq çox önəmlidir.
Bunun üçün valideynlərin, əsas da ananın bəzi şeyləri bilməsi vacibdir.
Yenicə dünyaya göz açmış uşaq, sözsüz ki, nəyin doğru, nəyin yanlış olduğunu bilmir.
Bu, uşağın gələcəyi üçün çox önəmlidir.
1. Yenicə doğulmuş körpəni 2-3 həftə işığa çıxarmaq olmaz. Bundan əlavə uşaq çarpayısını qaranlıq yerdə saxlamaq lazımdır, çünki işıq narahatlıqla yanaşı göz xəstəliyi də yarada bilər. 1.Uşağı eyni qolda (adətən sol qolda) saxlamaq olmaz. Bu zaman uşağın sol qolu daha yaxşı inkişaf edəcək (çünki hərəkətdə azaddır).
2. Uşağı eyni qolda (adətən sol qolda) saxlamaq olmaz. Bu zaman uşağın sol qolu daha yaxşı inkişaf edəcək (çünki hərəkətdə azaddır).
3. Uşağı erkən vaxtdan ayaq açmağa (yeriməyə) məcbur etmək olmaz. Bu bərkiməyən ayaqların əyilməsinə gətirib çıxara bilər.
4. Vaxtından əvvəl danışdırmaq və daha çox söz öyrətmək olmaz. Bu gələcəkdə nitqdə və əsəb sistemində problemlərə səbəb olur.
5. Körpəyə ipək parçadan paltar geyindirmək olmaz, çünki ipək hava mübadiləsinə maneə yaradır. Hava paltardan rahat keçməli və buxarlanma da bədənin ətrafında yığılmamalıdır. İpək isə bunu tənzim etmir.
6. Təzə doğulmuş körpəni ilk doğuş kalı (nəcis) çıxmamışdan öncə yedirtmək olmaz (təxmini 24 saatdan sonra).
7. Uşağın həşərat, bitki, quş və heyvanlara olan münasibətinə diqqət yetirmək lazımdır. Əgər o onları öldürür, quşların qanadlarını qırır, bitkiləri məhv edir, pişiklərin quyruğunu yandırırsa, bu gələcəkdə başqalarına əzab verməni formalaşdırır. Uşağı rəhmsiz edir. Bütün bunlar valideynlərə qarşı da çevrilmiş olur.
8. Südəmər vaxtlardan uşaqları spirtli içkilərə öyrəşdirmək qadağandır. "Bir qədəhlə ona heç nə olmaz" və ya "bu onu daha da bərkidir" sözləri isə bir müddət sonra uşağın spirtli içkilərə olan marağı ilə nəticələnə bilər.
9. Yeməkdən sonra körpəni sağ böyrü üstə qoyun. Çünki südəmər uşaqlarda qaraciyər təxmini qarının yarısını tutur. Əgər körpəni sol böyrü üstə qoysanız, qaraciyər mədəyə təzyiq göstərəcək və bu da uşağın narahatlığına səbəb olacaq. Ürəkbulanma və hıcqırıq verəcək. (böyüklərdə qaraciyər bədənin 0, 027%-ni təşkil edirsə, körpələrdə bu rəqəm 0,042%-dir.)
10. Uşağı qucaqda və ya beşikdə olmasından asılı olmayaraq yırğalamaq olmaz.
11. Körpəyə əmzik (soska) vermək, o olmadıqda barmağını çeynəməyə icazə vermək olmaz. Bu çıxacaq dişlərin formasına təsir edir, onlar qabağa doğru əyilirlər, bütün bunlar dodaqların formasını da dəyişir.
12. Südəmər vaxtdan körpəyə anasının və ya qucağında saxladığı kimsənin üzünə vurmağa və ya böyüklərin üzünə gülməyə icazə verməyin. Bununla uşağı davaya sövq etmiş oluruq.