Paltaryuyan maşının ömrünü uzadan QIZIL QAYDALAR
Paltaryuyan maşının ömrünü uzadan QIZIL QAYDALARPaltaryuyan maşında paltar yumaq qulağa asan gəlsə də, bu zaman müəyyən məqamlara diqqət edilməsə, problemlər yarana bilər. Ailem.az həmin məqamları diqqətinizə çatdırır.
Çox isti suda paltar yumaq
Paltarlar ilıq suda yuyulduqda forma və rəng itkisi minimuma enir. Yüksək istilik paltarların formasını və rəngini itirərək daha tez köhnəlməsinə səbəb olur.
Həmçinin ilıq su, ləkələri çıxarmaqda isti su qədər təsirlidir.
Paltaryuyan maşını çox ləkəli paltarla doldurmaq
Çox ləkəli paltarlar əvvəlcə isladılaraq yuyulmalı və sonra paltaryuyan maşına qoyulmalıdır. Çox ləkəli paltarlar əldə ləkə çıxarıcı yuyucu vasitələrlə yuyulmalıdır.
Qoltuq altı ləkələrini limon suyu köməyi ilə çıxara bilərsiniz. Ot ləkəsi isə sirkə və yuyucu vasitə qarışımı ilə asanca çıxacaq.
Həddindən artıq yuyucu vasitə və yumşaldıcı istifadəsi
Həddindən çox yuyucu vasitə və yumşaldıcı paltaryuyan maşının xəzinəsini tıxayaraq pis qoxu yaranmasına səbəb ola bilər.
Çoxlu yuyucu vasitə tökərək kirli paltarları yumaq yerinə iki dəfə normal ölçüdə yuyucu vasitə istifadə edərək, yuya bilərsiniz.
Zərif paltarları paltaryuyan maşında yumaq
Paltaryuyan maşında normal yuma prosesi büstqalterinizin formasını itirməsinə səbəb olar. Buna görə büstqalter kimi həssas paltarları əldə yuyun.
Cinsləri tez-tez yumaq
Cins paltarlarınızın rənginin itməməsi üçün paltaryuyan maşında yumağa son qoymalısınız. Əgər cinslərinizi paltaryuyan maşında yumaqda israrlısınızsa, 6 ayda sadəcə iki dəfə yumalısınız. Cinslər üçün ən uyğun yuma şəkli əldə yumaqdır.
Paltaryuyan maşına qulluq göstərməmək
Çirk, yuyucu vasitə qalıqları və kirəçlənmə kimi faktorlar maşının ömrünü azaldır.
Buna əngəl olmaq üçün: