Pivənin kişi orqanizmi üçün inanılmaz FAYDASI
Pivənin kişi orqanizmi üçün inanılmaz FAYDASIElm adamları yeni bir araşdırma aparıblar, onun nəticələri ilə müəyyən edilib ki, açıq rəngli pivənin gündəlik istehlakı əslində bağırsaqların sağlamlığını yaxşılaşdıra bilər.
Milli.Az sfera.az-a istinadən xəbər verir ki, hər gün alkoqollu və ya alkoqolsuz pivənin bir porsiyasını içən sağlam kişilərdə bağırsaqda mikrobların daha müxtəlif dəsti inkişaf edib ki, bu da diabet və ürək-damar xəstəlikləri kimi xroniki xəstəliklərin daha aşağı riski ilə bağlıdır.
Araşdırmada qeyd edilir ki, insanın mədə-bağırsaq traktında mikroorqanizmlərin trilyonları yaşayır və pivə polifenollar kimi birləşmələri, həmçinin fermentasiya prosesində meydana gələn canlı mikroorqanizmləri ehtiva edir.Tədqiqatın bir hissəsi olaraq, tədqiqatçılar 18-65 yaş arası 20 sağlam kişini təsadüfi olaraq iki qrupa ayırıblar və dörd həftə ərzində şam yeməyi ilə bir 11 maye unsiya həcmində bir şüşə alkoqollu və ya alkoqolsuz pivə içiblər.
İştirakçılara eyni səviyyədə fiziki fəaliyyət və qidalanma vərdişlərini saxlamaq tapşırılıb.
Bədən çəkisi, bədən kütlə indeksi və qan serumunda ürək sağlamlığı və maddələr mübadiləsinin biomarkerləri iştirakçıların qan və nəcis analizlərinə görə tədqiqat zamanı dəyişməyib.
Lakin dörd həftəlik dövrün sonunda hər iki qrup bağırsaq mikrobiomunda bakteriyaların daha çox müxtəlifliyini və nəcisdə qələvi fosfatazın fəaliyyətinin daha yüksək səviyyəsini göstərib. Bu ferment bağırsaqda pis bakteriyalarla mübarizə aparmağa kömək edir ki, bu da tədqiqatçıların fikrincə, bağırsağın sağlamlığının yaxşılaşdığını göstərir.
Xəbərlər     Baxılıb: 930   Tarix: 11 noyabr 2024
Ürəyin əsas düşməni: Trans yağların ZƏRƏRLƏRİ NƏDİR?
"Trans yağların ürəyə zərəri var, çünki onlar yaxşı xolesterinin (HDL) miqdarını azaldır, pis xolesterinin (LDL) miqdarını isə artırır. Xolesterin miqdarı artdıqda ürək damarlarında aterosklerotik proseslər başlayı
Xolesterini ən çox yüksəldən qəhvə növü açıqlanıb
Endokrinoloq, tibb elmləri doktoru Zuxra Pavlova xolesterinin səviyyəsini ən güclü şəkildə artıran qəhvə növünü adlandırıb. e- -a istinadən xəbər verir ki, o, bu barədə öz Telegram kanalında danışıb. Pavlova bildirib ki
sonxeber.az=https://sonxeber.az=sonxeber.az geymler 2025 qaşların formalari makiyaj instagram mantılar baliq yaginin faydalari xinayaxdi sozleri nergiz pasayeva veten haqqinda bayatilar vətən həsrətinə aid bayatılar webnem tovuzlu novruz bayrami fitat