Pomidorun bu qədər faydalı olduğunu bilirdiniz? - Gündə birini yesəniz
Pomidorun bu qədər faydalı olduğunu bilirdiniz? - Gündə birini yesənizAraşdırmalara görə, pomidor artıq çəki və dəri problemlərinə qarşı mübarizədə kömək edə bilər. Pomidor gəncliyin qorunmasında, artıq çəkidən xilas olmaqda və dərinin vəziyyətini yaxşılaşdırmaqda böyük rol oynayır. Əgər tez arıqlamağın yolunu axtarırsınızsa, pəhrizinizə pomidoru daxil edin.
Milli.Az  lent.az-a istinadən xəbər verir ki, pomidoru qaynadılmış və ya qızardılmış formada yemək daha faydalıdır. Məhz bu formada pomidor xərçəng hüceyrələrinin böyüməsini ləngidən antitümör təsiri olan güclü antioksidant olan ən çox miqdarda likopen ehtiva edir. Likopen oksidləşdirici zərərin qarşısını alaraq və ürək sağlamlığını yaxşılaşdıraraq orqanizmi qocalmadan qorumaqda C və E vitaminlərindən üstündür.
Təkcə pomidorun özü deyil, ondan hazırlanan məhsullar, məsələn, tomat pastası, ketçup, şirə və ya souslar da əhəmiyyətli fayda verir. Həkimlər bu məhsulları müntəzəm olaraq gündəlik rasionunuza əlavə etməyi məsləhət görürlər. Çiy pomidordan maksimum fayda əldə etmək üçün, qida maddələrinin udulmasına kömək etmək üçün onları zeytun yağı ilə təzə salatlarda yemək yaxşıdır. Pomidor sağlamlığınızın və görünüşünüzün qayğısına qalmaq üçün əlverişli və effektiv üsuldur.
Gündə bir pomidor yesəniz orqanizmdə nə dəyişəcək?
Sürətli kilo itkisi.
Dərinin səpgilərdən təmizlənməsi.
Bədənin və ayaqların şişkinliyinin azaldılması.
Xərçəng riskinin azaldılması.
Ürək-damar xəstəliklərinin qarşısını alır.