Qan qrupu uyğunsuzluğu sonsuzluq yaradır? - MÜTƏXƏSSİS AÇIQLADI
Qan qrupu uyğunsuzluğu sonsuzluq yaradır? - MÜTƏXƏSSİS AÇIQLADIBelə bir fikir var ki, ideal cütlüklər qan qrupu da daxil olmaqla bir-biri ilə yüz faiz uyğunlaşmalıdır
Bu barədə mama-ginekoloq, reproduktoloq Anna Povarova açıqlama verib.
Həkim bildirib ki, qan uyğunluğu olmayan cütlüklərin sonsuz olması mifdir. Bir qadın və bir kişi, fərqli Rh və qruplara sahib olsalar da, uşaq sahibi ola bilərlər. Sadəcə burada hamiləliyin necə keçəcəyi və bunun körpənin sağlamlığına təsir edib-etməyəcəyi sualı ortaya çıxır.
Rezus konflikti əsas riskdir. Rezus konflikt müxtəlif ağırlaşmalara səbəb ola biləcək hemoliktik pozğunluqdur. Nəticədə yenidoğulmuşun sarılıq xəstəliyi, düşük, vaxtından əvvəl doğuş, ölü doğum kimi fəsadlar yarada bilər.
Gələcək ananın qan qrupu mənfi, atada müsbətdirsə, bu, heç bir şəkildə mayalanma prosesinə təsir göstərmir. Rezus konflikti hamiləliyin sonlarında, ananın müsbət Rh faktoru ilə dölün hüceyrələrinə "hücum edən" antikorları inkişaf etdirdiyi zaman baş verə bilər. Düşük, dölün intrauterin ölümü və ya yenidoğanın hemolitik xəstəliyi ehtimalı artır.
Xoşbəxtlikdən, qadınların yalnız 10% -i belə bir problemlə qarşılaşır. Əgər abortlar, düşüklər və digər ginekoloji ağırlaşmalar olmazsa və hamiləlik yaxşı gedərsə, konflikt riski sıfıra yaxındır.
Həkim onu da qeyd edib ki, hamiləlik və doğuş üçün optimal yaş 20-35 yaş arasıdır. Bundan sonra, yumurtaların və spermaların keyfiyyəti, təbii olaraq sağlam bir uşaq dünyaya gətirmə şansı nəzərəçarpacaq dərəcədə azalır. Bununla belə, müasir tibb hətta 35 yaşdan sonra da doğuşu mümkün edir. Reprodiktivlik dövründə yumurtalar dondurula bilər. Beləliklə, hamiləliyi təxirə sala bilərsiniz.