Qış aylarında körpələri xəstəliklərdən necə qoruyaq?
Qış aylarında körpələri xəstəliklərdən necə qoruyaq?Havaların soyuması ilə birlikdə azyaşlılar arasında mövsümi qriplər sürətlə yayılmağa başlayıb. Qripdən qorunmağın ən yaxşı yolu immunitet yaradan qidaların istehlakıdır. Pediatr Günay Rəsulova Demokrat.az-a bu qidalar haqqında danışıb.
O açıqlamasında bildirib ki, birinci növbədə profilaktik peyvəndlər mütləq şəkildə edilməlidir:
"Allergik və tez-tez xəstələnən azyaşlıya mövsümi qrip peyvəndi  vurulmalıdır. Omega3 və "C" vitamini ilə zəngin qidalar xəstəlikdən qorunmaq üçün əsasdır. Dəniz məhsulları, quru meyvələr Omega3-lə zəngindir. Sitrus, itburnu və giləmeyvələr, yaşıl tərəvəzlər "C" vitamini ilə zəngindir.
Uşağa mütləq şəkildə "D" vitamini verilməlidir. 2 yaşa qədər hər gün, 2 yaşdan sonra analizlərdə aşağıdırsa, vitamin qəbulu olmalıdır".
O qeyd edib ki, kartof, kök, kələm, kabak, avakado, turp, alma, banan, narınci, kivi, feyxoa, qoz, fındıq, fıstıq kimi qidaları qış boyu istehlak etmək xəstəliklərdən qoruyur:
"Gündə ən az 1-2 dəfə bu qidalar uşağa yedirilməlidir. Əgər yemirsə, azyaşlıya onun sevdiyi formada hazırlamaq lazımdır. Gündə ən az 1 dəfə bunlarla qidalanan uşağın immunitet sistemi mütləq şəkildə güclənəcək". /demokrat.az