Sağlam qidalanmaqla bağlı yanlış fikirlər
Sağlam qidalanmaqla bağlı yanlış fikirlərQidalanma sahəsində yanlış fikirlər sağlamlığınıza əhəmiyyətli dərəcədə zərər verə bilər,
Milli.Az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, buna görə də sosial şəbəkələrdən gələn bütün tövsiyələri həqiqət kimi qəbul etməməlisiniz.
Bu günə qədər insanlar proqramlar və ya marafonlar almaqla bədəni, qaraciyəri, qanı "təmizləməyə" və detoks təşkil etməyə çalışırlar.
Mütəxəssislərin fikrincə, bütün bunlar mifdir. Bunun səbəbi bədəndə toksinlərin yığılmamasıdır, bütün təhlükəli maddələr qaraciyər tərəfindən bloklanır və sidik, nəcis, tər və nəfəs yolu ilə xaric olur.
Hemoqlobinin artırılması
Bu metrikaya həqiqətən diqqət yetirməyə dəyər. Ancaq bir çox insanlar səhvən qırmızı alma və nar şirəsinin hemoglobini yüksəldə biləcəyini düşünürlər. Əslində, aşağı səviyyələr yalnız həkim tərəfindən təyin olunan dərmanlarla qaldırıla bilər. Alma, qaraciyər, nar və s. pəhrizin bir hissəsi olmalıdır. Sağlam şəraitdə balanslaşdırılmış qida orqanizmi 100% dəstəkləyir.
Şirniyyata can atmaq xəstəlik əlaməti deyil
Bəzi "mütəxəssislər" hipotiroidizm və insulin müqaviməti kimi xəstəliklərin şirniyyat həvəsini artırdığını deyirlər. Bununla belə, şirniyyata olan istək xəstəlik deyil, qida balansının pozulması və pis yemək vərdişlərinin səbəbidir.
Mədənin genişlənməsi
"Genişlənmiş" mədə ən köklü miflərdən biridir. Yemək yeyərkən su içməkdən qorxanlar var, çünki bunun mədəsini genişləndirəcəyini düşünürlər. Amma su qidanın asanlıqla udulmasına kömək edir. Buna görə yeməkdən dərhal sonra su və ya buzlu çay içməməlisiniz.