Alimlərdən nadir astronomik hadisə barədə xəbərdarlıq
Alimlərdən nadir astronomik hadisə barədə xəbərdarlıqRays Universitetinin (ABŞ) astronomları 21 dekabrda günəş batandan sonra gecə səmasında Yupiter və Saturnun bir-birlərinə minimum məsafədə yaxınlaşacağını hesablayıblar.
Bu barədə Phys.org məlumat verir.
Tədqiqatçılardan biri Patrik Hartiqanın dediyinə görə, bu planetlər arasındakı yaxınlaşma təxminən 20 ildə bir dəfə baş verir, lakin orta əsrlərdən bəri onlar bir-birlərinin bu qədər yaxınlığından keçməyiblər.
"Gecə səmada görünən bu obyektlərin daha yaxın mövqeyini izləmək üçün 4 mart, 1226-cı ilin sübh vaxtına qayıtmalı olacaqsınız", - deyə qeyd olunur.
Bildirilir ki, hava şəraiti imkan verərsə, bu qeyri-adi hadisə Yerin hər tərəfindən müşahidə oluna bilər, lakin bunun üçün ən münasibi ekvatora yaxın yerlər olacaq.
Maraqlı     Baxılıb: 2897   Tarix: 24 noyabr 2020
makiyaj etmek qaydalari geymler 2026 toy makiyaji sekilleri intim münasibətləri boğaz ağrısı seks hekayələri 2026 allergik xəstəliklər kosmetika ziyafet geyimleri baldiza aid haxisda vetene aid atalar sozleri badambura ariqla