Antarktidada buz şelfinin əriməsi nəyə səbəb ola bilər?
Antarktidada buz şelfinin əriməsi nəyə səbəb ola bilər?Readinq Universitetinin alimləri Antarktidanın buz şelfinin üçdə birindən çoxunun, qlobal istiliyin sənaye öncəsi səviyyədən Selsi üzrə 4 dərəcəyə çatması halında, dənizdə çökmə riski ilə qarşılaşa biləcəyini təxmin edib. Tədqiqatçılar ərimənin və suyun axmasının buz şelfinin dayanıqlığına təsirlərini proqnozlaşdırmaq üçün yüksək qətnaməli regional iqlim simulyasiyaları aparıb.
Milli.Az deyerler.org-a istinadən bildirir ki, müxtəlif ssenarilərə əsasən, qlobal temperatur bu əsrdə 1,5, 2 və 4 dərəcə artaraq Antarktidada buzların əriməsini görünməmiş səviyyədə sürətləndirə bilər. Buz şelfinin buzlaqları özləri tıxac rolunu oynayır və nəhəng buz kütlələrinin sahildən okeana getməsinin qarşısını alır. Hər yay buz şelfindəki buzlar əriyir və aşağıdakı qar qatındakı kiçik boşluqlara axır və yenidən donur. Əriyən suyun həcmi çox olarsa, 2002-ci ildə "Larsen B buz şelfində olduğu kimi buzlağı parçalaya və dənizə çökməsinə səbəb ola bilər.
Maraqlı     Baxılıb: 3902   Tarix: 13 aprel 2021
qis geyimləri 2026 geyim dəbləri toy makiyajlari qış tədarükü salatlar zirincin faydalari utunun altini nece temizlemek yuxuyozmalar kosmetika insan eqreb qız bürcü narin faydasi sanama