İqlim böhranının qarşısını necə almaq olar?
İqlim böhranının qarşısını necə almaq olar?Potsdam İqlim Dəyişikliyi İnstitutunun mütəxəssisləri qlobal istiliyin 1,5 dərəcə Selsi səviyyəsində yüksəlməsini saxlamaq üçün Paris Sazişinə uyğunlaşmağın böyük ehtimalla artıq mümkün olmadığını aydın edib. Alimlər İqlim Dəyişikliyi üzrə Hökumətlərarası Panel tərəfindən qiymətləndirilən 400 iqlim ssenarisini təhlil edərək, yalnız 50 ssenaridə qlobal temperaturun 1,5 Selsi dərəcədən yüksək olmasının qarşısını alına biləcəyi qənaətinə gəlib.
Milli.Az deyerler.org-a istinadən bildirir ki, bu həddi aşmağın daha xaotik iqlimə və milyonlarla insan üçün problemli vəziyyətə səbəb olacağı ehtimal edilir. Təklif edilən genişmiqyaslı ağac əkmək və ya yer atmosferindən karbon çıxarmaq kimi tədbirləri əhatə edən yalnız 20 ssenari qlobal istiləşmənin təsirlərini azaltmaq üçün təsirli hesab edilir. Lakin bütün bu tədbirlərin həyata keçirilməsi olduqca çətindir və demək olar ki, qaçılmaz ekoloji problemlərin qarşısını almaq üçün kifayət etmir. Yalnız iqlim dəyişikliyinin azaldılması üçün bütün vasitələrdən istifadə edildiyi təqdirdə, Paris sazişinə uyğun olaraq qlobal istiləşməni 1,5 dərəcə Selsi ilə məhdudlaşdırmaq mümkündür.
Maraqlı     Baxılıb: 2777   Tarix: 25 may 2021
adlarin menasi kosmetik vasiteler makiyaj etmek qaydalari badimcan tursusu hazirlanmasi mayasiz pizza xemiri plovlar boy uzadan kosmetika dostluq xeyanet mekteb penis vetene aid atalar sozu