Xoşbəxtlik üçün optimal uşaq sayı - Araşdırma
Xoşbəxtlik üçün optimal uşaq sayı - AraşdırmaPsixoloq Suzan Nyuman həmkarlarının araşdırmasına istinad edərək, xoşbəxtlik üçün optimal uşaq sayını açıqlayıb.
Publika.az-ın məlumatına görə, Nyuman hesab edir ki, ikinci uşağın dünyaya gəlməsi valideynlərin, xüsusən də anaların karyerasına, ailənin maddi vəziyyətinə, qohumlar və dayələrdən lazım olan dəstəyin miqdarına kəskin şəkildə təsir edir.
Onun fikrincə, ikinci uşağın olması ananın psixi sağlamlığına acınacaqlı təsir göstərir.
Əvvəllər alimlər ailə xoşbəxtliyinin səviyyəsinin oradakı uşaqların sayından asılı olub-olmadığını anlamağa çalışıblar. Belə ki, Nyumanın istinad etdiyi Pensilvaniya Universitetinin sosiologiya və demoqrafiya professoru Hans-Peter Kohler sorğu zamanı müəyyən edib ki, əgər ailə firavanlığa nail olmaq istəyirsə, bir uşaqla kifayətlənməlidir. Onun fikrincə, ikinci və ondan sonrakı övladlar valideynləri daha xoşbəxt etmir. Atalara gəlincə, araşdırma göstərir ki, birinci uşaqdan sonrakı uşaqların doğulması onların rifahına heç bir şəkildə təsir etməyib.
Kohler bildirib ki, ikinci uşaq dünyaya gətirməyə qərar verən cütlüklər öz istək və imkanlarını nəzərə almırlar. Tədqiqatçının fikrincə, çoxları birincinin gətirdiyi xoşbəxtlikdən ötrü ikinci övladını ehtiyatsızlıqla planlaşdırır. "Adətən insanlar valideyn olduqdan sonra xoşbəxtlik dalğası yaşayırlar, lakin bu "əlavə" xoşbəxtlik bir neçə il ərzində yox olur"- o, qeyd edib.
Melburn Universitetinin sosioloqu Leah Ruppaner və həmkarları 16 il ərzində uşaqları təxminən bir yaşında olan 20 000 valideyn arasında sorğu keçirib. Və Müəyyən ediblər ki, ikincinin doğulması arzu olunan xoşbəxtliyə zəmanət vermir. Bundan əlavə, onların fikrincə, ikinci uşağın görünüşü valideynlərin psixi sağlamlığına təsir göstərir.