Yer atmosferində oksigen nə zaman yaranıb?
Yer atmosferində oksigen nə zaman yaranıb?Cənubi Afrikadakı Paleoproterozoyik süxurlarda izotop nisbətlərinin öyrənilməsindən alınan yeni məlumatlar, oksigenin əvvəl ehtimal ediləndən 200 milyon il sonra yəni 2.22 milyard il əvvəl Yer atmosferinin qalıcı hissəsinə çevrildiyini göstərir. Bildirildiyi kimi, əvvəlcə Yer atmosferinin ağ anoksik olduğu və təxminən 2.43-2.45 milyard il əvvəl oksigenlə zənginləşdiyi hesab edilir.
Milli.Az deyerler.org-a istinadən bildirir ki, ABŞ, Britaniya və Danimarkadan olan tədqiqatçılar, Cənubi Afrikadan götürülmüş dəniz çökmə süxurlarının tərkibini təhlil edib. Alimlər kükürd, dəmir və karbonun izotopik simvollardan (siqnatura) istifadə edərək, o dövrün okeanındakı oksidləşmə şəraitindəki dəyişikliklərin mənzərəsini ətraflı şəkildə yenidən qura bilib və bu səbəbdən antik atmosferdəki oksigen səviyyələrini təyin edib. Beləliklə, Yer atmosferinin oksigenlə zənginləşdirilməsinin 2.43 milyard il əvvəl baş verdiyi ortaya çıxıb.
Qeyd edildiyi kimi, daha əvvəl O2 səviyyəsi sabit deyildi, qalxaraq enirdi, təxminən 2.22 milyard il əvvəl oksigen Yer atmosferinin qalıcı hissəsinə çevrilib.
Maraqlı     Baxılıb: 4073   Tarix: 13 aprel 2021
reseptler qis geyimləri 2026 hamiləlik efirde soyunan aparici şəfalı otlar aliment almaq hakista kosmetika banan hakışda salatlar qizliq perdesi prostat