Hansı rəngli tərəvəzlər insan orqanizmi üçün ən dəyərlidir?
Hansı rəngli tərəvəzlər insan orqanizmi üçün ən dəyərlidir?Sağlamlığımızın qorunmasında tərəvəzlər əsas rol oynayır. Onlar orqanizmin düzgün işləməsi üçün zəruri olan vitaminlər, minerallar və digər qida maddələrinin mənbəyidir. Son araşdırmalar müxtəlif rəngli tərəvəzlərin müxtəlif sağlamlıq faydalarına malik ola biləcəyini təsdiqləyir.
Maksimum fayda əldə etmək üçün rasionunuza hansı rəngli tərəvəzlərin daxil edilməsi lazımdır?.
Milli.Az lent.az-a istinadən bununla bağlı ekspertlərin fikirlərini təqdim edir.
Hansı rəngli tərəvəzlər ən sağlamdır?
Yaşıl tərəvəzlər qaraciyərin fəaliyyətinə müsbət təsir göstərən və orqanizmdə turşu-qələvi balansını tənzimləyən xlorofil sayəsində xarakterik çalarlarını alır. Bu tərəvəzlər lif, vitamin və minerallarla zəngin olmaqla sağlamlığın qorunmasında mühüm rol oynayır.
• Xiyar: Tərkibində lif, kalium, maqnezium, fosfor, yod, həmçinin B vitaminləri və C vitamini var. Xiyar qocalma prosesini yavaşlatır, həzmi yaxşılaşdırır və qalxanabənzər vəzi xəstəliklərinin qarşısını alır.
• Yaşıl lobya: Bu tərəvəz infarkt riskini azaldır, bronxit və revmatizmə kömək edir, həmçinin qan şəkərinin səviyyəsini azaltmağa kömək edir. A, E, C vitaminləri, sink, fol turşusu, lif, maqnezium və kaliumla zəngindir.
• Kərəviz: A, B, C, E, K vitaminləri, həmçinin kalium, maqnezium, sink, natrium və dəmir mənbəyidir. Qan təzyiqini azaldır, antiseptik xüsusiyyətlərə malikdir və orqanizmi təmizləməyə kömək edir.
• Yaşıl bibər: Yuxusuzluqla mübarizə aparır, dəri, saç və dırnaqların vəziyyətini yaxşılaşdırır, həmçinin xərçəng riskini azaldır. A, B, C, E, PP vitaminləri, karotin, kalsium və fosforla zəngindir.
Bu yaşıl tərəvəzləri rasionunuza daxil etmək sağlamlığınızı və rifahınızı xeyli yaxşılaşdıra bilər.
Nəticə budur ki, bütün tərəvəzlər sağlam olsa da, yaşıl tərəvəzlər ümumi sağlamlığımıza töhfə verən xüsusilə qiymətli qida mənbəyidir. Rasionunuzda müxtəlifliyin vacibliyini xatırlayın və sizə lazım olan bütün qidaları aldığınızdan əmin olmaq üçün müxtəlif rəngli tərəvəzləri daxil edin.